wtorek, 14 grudnia 2010

Kim jest mężczyzna?

Lektura książki "Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy" John'a Eldredge'a dała mi ciekawą odpowiedź na pytanie "Kim jest mężczyzna?"

"Drugi opis stworzenia człowieka" mówi o tym, że mężczyzna został stworzony w dziczy. Kiedy nie było jeszcze niczego poza niebem i ziemią. Bóg stworzył mężczyznę z prochu ziemi. Dopiero później Ojciec stworzył Eden i umieścił w nim mężczyznę. Stąd też tak wiele prawdy w słowach John'a Muir, "że kiedy mężczyzna wychodzi w góry, wraca do domu." Stąd nasze zamiłowanie do podróży, do przygody, dzikiej przestrzeni. Tęsknimy za tym, bo jest to zakorzenione w nas od chwili stworzenia. Mężczyzna źle się czuje w dzisiejszym poukładanym świecie, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie trzeba być milusim, grzeczniutkim i najlepiej zawsze czyściutkim. Potrzebujemy być w miejscach gdzie nasze serce czuło by się jak w domu. Tak samo biblijni mężczyźni(Mojżesz, Jakub, Eliasz, Jezus) nie siedzą w domach na herbatkach i plotkowaniu. Aby spotkać Boga wychodzą na pustynie. Z daleka od wygód cywilizacji.  I tam na odnajdują nie tylko Boga, odnajdują również siebie samych. Otoczeni dzikimi pustkowiami odnajdują odpowiedzi na pytania dręczące każdego mężczyznę. "Kim jestem? Z czego jestem zrobiony? Do czego jestem przeznaczony?" Daleko w dziczy zostają powołani, odkrywają misje jakie przydzielił im Bóg.
My też jeśli chcemy odnaleźć nasze serca, musimy ruszyć się z wygodnych foteli, z ciepłych pieleszy. Wyjdźmy na pustynie, Panowie i dajmy się odnaleźć Bogu!

" Życia duchownego nie można prowadzić na przedmieściu. Zawsze 
znajduje się na niezbadanych terenach, a my, którzy nim żyjemy, 
musimy zaakceptować, a nawet cieszyć się, że pozostaje ono 
nieoswojone." 
                                                                                  Howard Macey


P.S. Jako, że jestem aktualnie pod dużym wpływem wyżej wymienionej książki autorstwa J. Eldredge'a, będę dość często w swoich przemyśleniach do niej nawiązywał.

6 komentarzy:

 1. Zaczyna mi się podobać, wrzucam do linków, obym miał, co czytać:-)
  ojciecgrzegorz.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawy jak długo ten link będzie u Grzegorza wisiał:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak piszę, bo link mojego bloga długo się nie utrzymał. A robiłem co w mojej mocy!

  OdpowiedzUsuń
 4. bo ja dość wymagający jestem:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Postaram się regularnie dodawać nowe wpisy :) Mam nadzieję, że będzie warto poświęcić te kilka chwil na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotrze mógłbyś podać link do swojego bloga? :)

  OdpowiedzUsuń